Serwis naukowy

Będą zmiany w zakresie wyrobów medycznych /POLMED/ rynekaptek.pl/
Rada UE przyjęła dwa projekty nowych regulacji unijnych w zakresie wyrobów medycznych: projekt rozporządzenia o wyrobach medycznych i o wyrobach medycznych do diagnostyki in vitro.
Kraków: zastosowali termoplastykę w terapii ciężkiej astmy /Dziennik Polski/Rynek Zdrowia/
Lekarze z Kliniki Pulmonologii II Katedry Chorób Wewnętrznych im. prof. A. Szczeklika UJ CM i Oddziału Klinicznego Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pierwsi w Polsce wykorzystali termoplastykę do leczenia astmy.
Informacja z dnia 23.03.2017 r. w sprawie składania wniosków wraz z dokumentacją za pośrednictwem systemu CESP /URPL/
Z dniem 3 kwietnia 2017 r. podmioty odpowiedzialne będą miały możliwość składania do URPL wniosków za pośrednictwem Wspólnego Europejskiego Portalu dla Przedkładania Dokumentów – CESP.
MZ podwoi liczbę badań nad nowymi lekami? /DGP/rynekaptek.pl/
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które mają zmienić prawo w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych. Wykonywanych w Polsce badań może być nawet dwa razy więcej - podaje DGP.
Odkryto nowe enzymy bakteryjne, które rozkładają złożone węglowodany /Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl/
Nawet pojedyncze bakterie mikrobiomu jelit mogą rozkładać (depolimeryzować) najbardziej złożone węglowodany, dzięki nieznanym dotąd enzymom.
Badania: rak to często pomyłka natury /Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia/
Zdaniem naukowców, aż 66 proc. przypadków nowotworów są wynikiem błędu w naturalnym procesie kopiowania materiału genetycznego przy każdym podziale komórki.
Uniwersytet Jagielloński najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w Europejskim Urzędzie Patentowym /UJ/
Z danych udostępnionych 7 marca przez Europejski Urząd Patentowy wynika, że Uniwersytet Jagielloński znajduje się na czele listy polskich podmiotów składających najwięcej wniosków patentowych w EPO.
280 mln zł na badania podstawowe od NCN /NCN/
Narodowe Centrum Nauki po raz trzynasty otworzyło nabór wniosków w konkursach OPUS i PRELUDIUM. Naukowcy mogą starać się o finansowanie w ramach łącznej puli 280 mln zł.
Badania: jogurt łagodzi objawy depresji? /PAP/Rynek Zdrowia/
Dodawane do jogurtów bakterie z rodzaju Lactobacillus minimalizują symptomy depresji u myszy - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Virginia (USA).
Witamina C działa antynowotworowo /PAP/Rynek Zdrowia/
Kwas askorbinowy (witamina C) poprzez zakłócenie przebiegu glikolizy w mitochondriach hamuje rozwój komórek rakowych - informują badacze na łamach czasopisma „Oncotarget”.
AstraZeneca otwiera globalne centrum badań klinicznych /AstraZeneca/ rynekaptek.pl/
AstraZeneca Pharma Poland ogłosiła plany rozbudowy Globalnego Centrum Operacyjnego Badań Klinicznych. Firma zamierza zatrudnić około 200 nowych pracowników.
Kraków: CM UJ przedłuża rekrutację do projektu "Sprintt" /Dziennik Polski/Rynek Zdrowia/
W ramach projektu o nazwie "Sprintt" Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ ma jeszcze dodatkowych 50 miejsc dla osób po 70. r.ż.
Selvita: badanie kliniczne w AML rozpoczęte /Selvita/ rynekaptek.pl/
Selvita S.A. ogłosiła, że pierwszy pacjent otrzymał związek SEL24 w ramach badania I/II fazy klinicznej prowadzonego w ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych.
Badania: wyłączenie ekspresji genu obniża poziom cholesterolu /PAP/Rynek Zdrowia/
Interferencja RNA, polegająca na wyciszeniu genu odpowiadającego za podwyższony poziom cholesterolu, może skutecznie zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Badania: czy wysiłek fizyczny przeciwdziała cukrzycy /PAP/Rynek Zdrowia/
Jakie czynniki decydują o tym, że wysiłek fizyczny wpływa na przeciwdziałanie cukrzycy typu II u części osób, a u innych nie - badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).
Eksperci: Konieczna zmiana przepisów UE w onkologii dziecięcej /Polityka Zdrowotna/
Brytyjski Instytut Badań nad Rakiem (ICR) informuje o konieczności zmian europejskich przepisów dot. badań klinicznych. Są przestarzałe – uważają eksperci.
Pierwsze w Polsce niekomercyjne badanie kliniczne trójlekowej terapii stosowanej w leczeniu szpiczaka /PAP/Rynek Zdrowia/
Rozpoczęliśmy pierwsze w naszym kraju niekomercyjne badanie kliniczne trójlekowej terapii stosowanej w leczeniu szpiczaka - poinformował prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego dr Dominik Dytfeld z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Doktorantka UJ CM laureatką stypendium Naukowej Fundacji Polpharmy /Wiadomości UJ/
W gronie zwycięzców 6. edycji konkursu stypendialnego Naukowej Fundacji Polpharmy (NFP) znalazła się Gabriela Starowicz, doktorantka na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.
Polacy opracowali innowacyjne implanty do regeneracji nerwów obwodowych /PAP/Rynek Zdrowia/
Innowacyjne implanty do regeneracji nerwów obwodowych przerwanych np. w wyniku wypadku opracowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Implanty w postaci rurek polimerowych mają wspomagać odbudowę nerwów.
Badania: za sepsę odpowiada reakcja układu odpornościowego na patogen? / Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia/
Dr Elżbieta Kołaczowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prowadzi prace badawcze nad sepsą.
KE poprawia zasady wynagradzania naukowców w programie Horyzont 2020 / PAP/Rynek Zdrowia /
Komisja Europejska poprawiła w poniedziałek zasady wynagradzania naukowców, pracujących nad projektami z programu Horyzont. Na zmianach mogą skorzystać m.in. naukowcy z Polski.
Polskie tłumaczenie Zintegrowanego Dodatku ICH E6 (R2) GCP /GCPpl/
Przygotowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Klinicznej w Polsce (GCPpl) tłumaczenie Zintegrowanego Dodatku ICH E6 (R2) zawiera ostatnio wprowadzone zmiany, a także poprawki stylistyczne poprzednio udostępnionego tłumaczenia.
Badania kliniczne: od stycznia 2018 r. ma być szybciej i łatwiej /Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia/
Uproszczenie legislacji związane z wejściem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie badań klinicznych ma sprawić, że dla wielu firm farmaceutycznych będziemy krajem pierwszego wyboru.
Wrocław/ Resort nauki przyznał 40 mln zł na utworzenie sieci biobanków w Polsce /PAP Nauka w Polsce/
40 mln zł na utworzenie sieci biobanków w Polsce i krajowego ośrodka wiodącego, którym będzie Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Naukowcy z Krakowa przygotowali nietypowy film dla młodych mam /PAP Nauka w Polsce/
Jak odróżnić, czy dziecko ssie pierś z głodu czy tylko dla przyjemności? Młodym matkom pomoże w tym krótki film wideo przygotowany i umieszczony w internecie przez krakowskich naukowców.
IMI2: 348 mln euro dla projektów w konkursie na innowacje medyczne /PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia/
Konkurs, określany w skrócie jako IMI2, jest szansą dla instytucji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw na udział w międzynarodowych projektach z obszaru biomedycyny. Budżet jego najnowszej edycji wynosi 348 mln euro.
Polska przyciąga badania kliniczne /rp.pl/
Nasz kraj jest dla zagranicznych inwestorów atrakcyjną lokalizacją centrów badawczo-rozwojowych. Magnesem są renoma i umiejętności polskich naukowców.
Kraków: naukowcy wynaleźli materiał przydatny w transplantologii / PAP/Rynek Zdrowia/
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli różnych tkanek, w tym ludzkich i mogą znaleźć zastosowanie m.in. w transplantologii.
Gowin: w marcu 2017 założenia projektu ustawy o szkolnictwie wyższym / PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia/
Mamy wiele przykładów świadczących o tym, że władze uczelni - zamiast ograniczać biurokrację - na własną rękę tę biurokratyczną mitręgę sobie i swoim współpracownikom potęgują - twierdzi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Komórki macierzyste z płodów w leczeniu SLA. Czy to etyczne? /naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia/
Naukowcy z olsztyńskiego uniwersytetu przygotowują się do badań nad możliwościami leczenia stwardnienia zanikowego bocznego (SLA) komórkami macierzystymi pochodzenia płodowego.
Kraków: studenci medycyny ćwiczą w salach symulacji medycznej /PAP/Rynek Zdrowia/
Nowoczesne Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej powstaje w Collegium Medicum UJ. Studenci medycyny ćwiczą umiejętności praktyczne w trzech salach wyposażonych niemal tak jak prawdziwy szpitalny oddział ratunkowy.
Krakowscy kardiochirurdzy z nagrodą im. prof. Religi /Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia/
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu przyznała nagrodę im. prof. Zbigniewa Religi zespołowi prof. Jerzego Sadowskiego z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ogłoszono zwycięzców polskiej edycji konkursu Prix Galien Polska 2016 /PAP/Rynek Zdrowia/
Nowej generacji lek przeciwcukrzycowy, przełomowe terapie w leczeniu białaczek oraz szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka uznano za najbardziej innowacyjne opracowania lecznicze 4. polskiej edycji konkursu Prix Galien 2016.
"Szybka ścieżka" rozstrzygnięta: NCBR wybrało 52 projekty /PAP/Rynek Zdrowia/
NCBR rozstrzygnęło właśnie lipcową edycję programu, na którą wpłynęło rekordowe 369 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 2 mld zł. Ostatecznie wybrano 52 prac, których autorzy podzielą się sumą ponad 253 mln zł.
URPL: Uruchomienie dostępu do danych klinicznych nowych leków /URPL/
Od 20. października 2016 Europejska Agencja Leków (EMA) umożliwia otwarty dostęp do raportów klinicznych dla leków stosowanych u ludzi wprowadzonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej (UE).
Kraków: Nowatorskie badania genetyczne wcześniaków /PAP/
119 wcześniaków z Polski przebadali lekarze szukając genetycznych przyczyn przewlekłej choroby płuc i retinopatii wcześniaczej w ramach polsko-norweskiego projektu badawczego NEOMICS.
Sejm poparł senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności /PAP/Rynek Zdrowia/
Sejm przyjął 4.11.2016 senackie poprawki do tzw. małej ustawy o innowacyjności. Ustawa zakłada m.in., że firmy będą mogły korzystać z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy więcej zyskają z komercjalizacji swoich wynalazków.
CM UJ zachęca seniorów do udziału w projekcie "SPRINTT" /PAP/Rynek Zdrowia/
CM UJ zachęca seniorów do udziału w projekcie "SPRINTT", w ramach którego specjaliści pomagają osobom z objawami sarkopenii - przypadłości polegającej na utracie masy mięśniowej, a w konsekwencji na spadku sprawności fizycznej.
Co znajdzie się w nowej ustawie o badaniach klinicznych? /Rynek Aptek/
Ministerialny Zespół ds. opracowania rozwiązań legislacyjnych w zakresie badań klinicznych leków przygotowuje propozycje, które mogłyby znaleźć się w projekcie nowej ustawy o badaniach klinicznych leków.
Terapia bólu, plastyczność mózgu i teoria automatów – Nagroda NCN 2016 przyznana /NCN/Rynek Zdrowia/
Nagroda NCN została ustanowiona w celu wspierania młodych badaczy: laureatem może zostać uczony do 40. roku życia.
Na początku stycznia projekt dużej ustawy o innowacyjności - szczegóły /PAP/Rynek Zdrowia/
Na początku stycznia 2017 r. projekt tzw. dużej ustawy o innowacyjności trafi do uzgodnień międzyresortowych.
Centrum Cyklotronowe Bronowice gotowe, by leczyć pacjentów /PAP/
Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB) w Krakowie, pierwszy w Polsce ośrodek oferujący radioterapię protonową, od poniedziałku jest gotowe, by leczyć chorych na raka.
Powstanie ośrodek badań klinicznych leków onkologicznych wczesnych faz /PAP/
Pierwszy w Polsce ośrodek badań klinicznych leków onkologicznych znajdujących się we wczesnych fazach prób powstanie w połowie 2017 r.
Medyczny Nobel za odkrycie komórkowego "serwisu sprzątającego" /PAP/
Japończyk Yoshinori Ohsumi za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.
Innowacje w medycynie - jak skrócić drogę od "pomysłu do przemysłu"? /Rynek Zdrowia/
Mimo przyjętej w 2010 roku Strategii Europa 2020 i dostępu do finansowania ze środków unijnych, Polska nadal jest oceniana poniżej średniej dla UE w zakresie innowacyjnych wdrożeń.
Zielone światło dla terapii dostępnych do indywidualnego stosowania / rynekaptek.pl /
W projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej znalazł się zapis, że pacjenci, którzy przyjmują lek w ramach badania klinicznego, będą mogli kontynuować terapię po jego zakończeniu.
Nowa strategia dla nauki i szkolnictwa wyższego /nauka.gov.pl/
Po kilku miesiącach intensywnej pracy i realizacji kluczowych zadań resortu, Jarosław Gowin ogłosił strategię rozwoju dla polskich uczelni i nauki.
Lekarze apelują o większą dostępność niekomercyjnych badań klinicznych /katowice.tvp.pl/Rynek Zdrowia/
O większy dostęp do niekomercyjnych badań klinicznych apelowali w Katowicach hematolodzy i onkolodzy dziecięcy.
Sukces krakowskich medyków. Są najskuteczniejsi w pozyskiwaniu pieniędzy na badania /RMF24/
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęło 11. miejsce w rankingu uczelni i 1. w kategorii "medycyna", jeśli chodzi o pozyskiwanie grantów naukowych.
Kraków: Towarzystwo Maxa Plancka otworzyło laboratorium na UJ /Rynek Zdrowia/
Prestiżowe niemieckie naukowe Towarzystwo Maxa Plancka otworzyło w środę na Uniwersytecie Jagiellońskim swoje laboratorium.
Pierwszy polski podręcznik ekonomiki zdrowia /Rynek Zdrowia/
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazał się pierwszy polski podręcznik z zakresu ekonomiki zdrowia - "Od ekonomii do ekonomiki zdrowia".
Narodowe Centrum Nauki działa już od pięciu lat /Rynek Zdrowia/
Narodowe Centrum Nauki świętowało w piątek w Krakowie 5. rocznicę działalności. NCN uruchomiło w tym czasie m.in. kilkadziesiąt konkursów międzynarodowych.
RPO pyta MZ o prace nad wdrożeniem przepisów UE ws. badań klinicznych /Rynek Zdrowia/
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia o informacje nt. działań resortu podejmowanych w związku z unijnymi zmianami przepisów dotyczących badań klinicznych.
W chorobach rzadkich QALY się nie sprawdza /Rynek Zdrowia/
Parametr QALY nie nadaje się do oceny technologii medycznych stosowanych w chorobach rzadkich - uważa dr hab. Tomasz Sacha, z Oddziału Klinicznego Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Rynek badań klinicznych w Polsce: duży potencjał, ale i bariery /Rynek Zdrowia/
Wartość rynku badań klinicznych w Polsce wyniosła w 2014 r. 950 mln. z, co stanowi wzrost o 15 proc. w porównaniu z 2009 r.; wciąż jest ogromny potencjał rozwoju w tym obszarze - ocenia PwC.
Resort nauki chce wesprzeć badaczy w walce o granty /Rynek Zdrowia/
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Polską Akademią Nauk powoła biuro, które zapewni naukowcom wsparcie administracyjno-organizacyjne podczas zabiegania o granty.
Centralny portal badań klinicznych we wrześniu 2018 roku /Rynek Zdrowia/
EMA podała harmonogram uruchomienia portalu internetowego i bazy danych pochodzących z badań klinicznych, będących realizacją zapisów rozporządzenia ws. badań klinicznych.
Badania kliniczne leków: od 2016 r. jawność będzie większa /Rynek Zdrowia/
Od 2016 r. badania kliniczne leków, które będą prowadzone w Unii Europejskiej, muszą być rejestrowane i trzeba będzie ujawniać uzyskane wyniki najpóźniej ciągu roku od ich zakończenia.
GCPpl: Interpretacja w zakresie dokonywania istotnych i mających wpływ na bezpieczeństwo uczestników zmian w protokole badania klinicznego /gcppl.org.pl/
Zgodnie z treścią art. 37x ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2001 nr126 poz. 1381,z późn. zm.)...
Jedenastu naukowców otrzymało tytuł Very Important Polish Innovator /PAP/
Jedenastu polskich naukowców, którzy z sukcesami komercjalizują wyniki prowadzonych przez siebie badań naukowych...
Stanowisko NSA: leki w badaniu klinicznym nie są zwolnione z VAT /Rynek Zdrowia/
Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku potwierdził niekorzystne dla zakładu opieki zdrowotnej stanowisko sądu pierwszej instancji...
Nowelizacja ustawy o wyrobach medycznych /Rynek Aptek/
Niedawno znowelizowano ustawę o wyrobach medycznych. Jej przepisy, z wyjątkiem art. 100, wejdą w życie 20 lutego 2016 roku...
Nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych /Rynek Aptek/
Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadza zmiany w zakresie prowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych...
Badania kliniczne - czy jesteśmy w stanie konkurować o nie z innymi krajami? /Rynek Zdrowia/
W 2013 r. po raz kolejny spadła w Polsce liczba badań klinicznych - zarejestrowano ich 422...
Nowe leki przeciwbólowe i przeciwpadaczkowe /PAP/
Nad grupą związków, które mogą w przyszłości stać się kandydatami na lek przeciwko bólowi neuropatycznemu...
Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Konferencja "Badania kliniczne w chorobach rzadkich" /Rynek Zdrowia/
Z uwagi na wieloaspektową problematykę oraz chęć poprawy...
Kraków: grant Polpharmy dla Szpitala Uniwersyteckiego /Rynek Zdrowia/
Zespół badawczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod kierownictwem...
W Sejmie o ułatwieniach przy przetargach w nauce /Rynek Zdrowia/
Wyższy próg, od którego należy ogłaszać przetargi i inne usprawnienia realizacji zamówień...
Badania naukowe w medycynie: komu warto dawać na nie pieniądze? /Rynek Zdrowia/
W wielu krajach środki na badania medyczne dotyczące procedur postępowania w różnych chorobach...
Europejskie pieniądze na badania naukowe: dlaczego sięgamy po nie tak rzadko? /PAP/
Trwa jedenasta edycja naboru wniosków w ramach projektu Innovative Medicines Initiative...
Bliznę na sercu zaleczy plaster z komórek macierzystych /PAP/
Naukowcy chcą sprawdzić, czy plaster z komórek macierzystych umieszczony na sercu może pomóc w leczeniu osób po zawale...
Przedsiębiorcy otrzymają fundusze na badania nad nowymi lekami /PAP/
55 mln złotych otrzyma osiem przedsiębiorstw na badania naukowe, które mają służyć poszukiwaniu...
Nagroda za sztuczną kość dla polskich naukowców /PAP/
Badaczki z Krakowa, wraz z koleżankami z Lublina, dostały prestiżową nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej...
Naukowcy mogą się ubiegać o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową /PAP/
Polscy i amerykańscy naukowcy, którzy wspólnie prowadzą badania naukowe, mogą ubiegać się...
Laser może być pomocny w walce z chorobami mózgu /PAP/
Naświetlanie nieprawidłowych struktur gromadzących się w mózgu - tzw. amyloidów - krótkimi impulsami...
W Krakowie otwarto Centrum Badań i Technologii Medycznych /PAP/
Najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia mają być stosowane w otwartym w piątek...
Kto ma płacić za badania kliniczne? Nie wszystkie przepisy są jasne /Rynek Zdrowia/
W Polsce rekrutacja pacjentów do badań klinicznych jest bardzo dobra. Jednak zdaniem ekspertów...
Polski lek przeciwko bólowi neuropatycznemu tuż-tu /Rynek Zdrowia/
Co dwudziesta osoba cierpi z powodu bólu neuropatycznego, który uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie. Nadzieją dla tych osób może być lek opracowany w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Nowiński: Polska powinna postawić na badania mózgu /PAP/
Nauka i innowacyjność powinny się stać polską specjalnością, a jedną z dziedzin, w której Polacy mogą przodować, są badania mózgu – powiedział PAP goszczący w Krakowie światowej sławy naukowiec z Singapuru, twórca atlasów mózgu, prof. Wiesław L. Nowiński.
Polska terapia dla chorych na SM /PAP/
Stworzona przez polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Jagiellońskiego eksperymentalna terapia...
Temperatura tkanek kluczem do wyleczenia "trudnych" ran /PAP/
Temperatura rany zdradza, czy chore miejsce goi się, czy rozwija się w nim martwica lub stan zapalny...
Badacze: urodzenie pierwszej córki może wpływać na termin menopauzy /PAP/
Wiek, w którym kobieta przechodzi menopauzę może zależeć od tego, kiedy urodziła pierwszą córkę...
Podpisano umowę o utworzeniu polsko-francuskiego laboratorium /PAP/
Wspólne badania nad mechanizmami rozwoju raka oraz metodami walki z chorobą w oparciu o nowoczesne...
Smak pleśni to nasz wewnętrzny sygnał ostrzegawczy/XIII Festiwal Nauki w Krakowie /PAP/
Pleśnie osadzające się na jedzeniu mogą powodować bóle brzucha, alergie pokarmowe...
300 mln zł dzięki centrum badań i rozwoju na innowacje w medycynie /PAP/
300 mln zł ma być przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe w obszarze innowacyjnej medycyny...
Nauka czytania może „przeprogramować" komórki ludzkiego mózgu /PAP/
Nauka czytania może "przeprogramować" komórki ludzkiego mózgu w taki sposób...
W 2013 r. w Krakowie ruszy Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu /PAP/
Szansę na skuteczne leczenie zyskają chorzy nawet do ośmiu godzin...
Collegium Medicum UJ liderem rankingów Narodowego Centrum Nauki /Rynek Zdrowia/
Naukowcy z Collegium Medicum UJ uzyskali 66 grantów przyznawanych przez Narodowego Centrum Nauki...
Prądem w nadciśnienie /PAP/
Nowatorski zabieg, denerwację tętnic nerkowych zupełnie nową metodą przeprowadzono w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie...
Pionierska operacja uratowała dziecku życie /PAP/
3,5-letnią dziewczynkę, umierającą na ciężkie tętnicze nadciśnienie płucne, uratowali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie...
Lekarze: połowa przypadków cukrzycy wykrywana, gdy są powikłania /PAP/
U ponad połowy chorych na cukrzycę typu 2 choroba jest wykrywana, gdy występuje co najmniej jedno...
Mezenchymalne komórki macierzyste z pępowiny nową szansą terapeutyczną /PAP/
Pobierane tuż po porodzie mezenchymalne komórki macierzyste są szansą na leczenie w obszarach...
Raport: szybki rozwój polskich innowacji medycznych /PAP/
W Polsce skutecznie rozwijane są innowacje medyczne. Opracowuje się nowoczesne technologie oraz nowej generacji materiały...
Badania noblistów z chemii pomogły opracować wiele leków /PAP/
Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii została przyznana za badania nad receptorami związanymi...
Polskie badania na myszach w poszukiwaniu leku na chorobę Alzheimera /PAP/
Pierwsze w Polsce badania na myszach transgenicznych w poszukiwaniu leku na chorobę...
Nanobiotechnologia w leczeniu oparzeń /PAP/
Terapię fotodynamiczną oraz terapię opartą na wykorzystaniu ekstraktów roślinnych u pacjentów z poważnymi ranami oparzeniowymi...
Krakowski KNOW pracować będzie nad medycyną zindywidualizowaną /PAP/
Krakowski Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący w zakresie medycyny otrzyma z budżetu państwa...
Pierwsza polska hodowla danio pręgowanego na użytek badawczy /PAP/
Przezroczysty danio pręgowany, lepiej znany w kręgach naukowych pod angielską nazwą zebrafish...
Status wiodących ośrodków naukowych otrzymują... /Rynek Zdrowia/
W naukach medycznych o status KNOW zwyciężyło Konsorcjum Naukowe Collegium Medicum UJ...
Eksperci: suplementacja aspiryną chroni przed rakiem - konieczne badania przesiewowe /Rynek Zdrowia/
Odpowiednia dawka aspiryny przyjmowana codziennie może...
Na UJ odbędzie się Letnia Szkoła Neurobiologii /PAP/
Przez dziewięć dni światowej sławy naukowcy będą prowadzić w Krakowie wykłady z dziedziny neurobiologii...
Twórca nowoczesnego materiału opatrunkowego zwycięzcą "Jaskółek Przedsiębiorczości" /PAP/
Grzegorz Gorczyca doktorant Politechniki Gdańskiej i twórca...
Śląscy uczeni twórcami żelu leczącego uszkodzone komórki /PAP/
Preparat regenerujący uszkodzone komórki, opracowali naukowcy...
W Krakowie otwarto pracownię z aparatem wykrywającym wczesne zmiany nowotworowe /PAP/
Nowoczesną pracownię diagnostyczną, wyposażoną w urządzenie PET/CT...
Można leczyć choroby prowadzące do udaru mózgu /PAP/
O współczesnych metodach zapobiegania udarowi mózgu mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong...
Polacy uczestniczą w badaniach leków na zakrzepicę /PAP/
Badania nad coraz lepszymi lekami przeciwzakrzepowymi, w tym nad ich zastosowaniem przy migotaniu przedsionków...
Adamed opracowuje celowaną terapię przeciwnowotworową /PAP/
Nad potrójnie celowaną terapią nowotworów litych, czyli guzów, pracują naukowcy z polskiej firmy...
Jadalna szczepionka może chronić przed groźnymi biegunkami /PAP/
Nad skuteczną jadalną szczepionką, która uchroni przed bakterią powodującą biegunki związane...
Badania gleju w siatkówce pomogą zrozumieć patologiczne procesy w mózgu /PAP/
Badania siatkówki oka, w których udział wzięli polscy naukowcy, mogą pomóc lepiej zrozumieć znaczenie...
Specyfika projektu badawczo-rozwojowego w prywatnej firmie /PAP/
O tym, że metodyka prowadzenia projektu naukowo-badawczego jest jedna, a współpraca przemysłu...
UWM szuka metody produkcji prozdrowotnych tłuszczów /PAP/
Enzymu, który pozwoli przemysłowo produkować prozdrowotne tłuszcze poszukują uczeni z Wydziału Nauki o Żywności UWM...
Pierwsze stenty wieńcowe ulegające biodegradacji jeszcze w tym roku /PAP/
Pierwsze biodegradowalne stenty wieńcowe zostaną oficjalnie dopuszczone do użycia w Europie...
Polskie badania: kladrybina szansą dla pacjentów z białaczką /Rynek Zdrowia/
Polscy hematolodzy udowodnili, że wzbogacenie chemioterapii u chorych na ostrą białaczkę szpikową...
Aspiryna zapobiega nowotworom /Rynek Zdrowia/
Aspiryna przyjmowana codziennie w niewielkiej dawce zapobiega rakowi i zmniejsza ryzyko przerzutów...
Odkryto związek, który może pomóc w walce z chorobą Parkinsona /Rynek Zdrowia/
Kurkumina, związek chemiczny zawarty w przyprawie curry, przeciwdziała agregacji...
Terapia ogrodnicza pomaga w leczeniu chorych dzieci /Rynek Zdrowia/
Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza, jest terapią uzupełniającą, która pomaga w leczeniu...
ERC finansuje polskie badania ścieżek naprawy materiału genetycznego /PAP/
Mechanizmy naprawy DNA to kluczowy proces nie tylko ze względów poznawczych, ale także dlatego...
Naukowcy: utracony słuch można przywrócić /Rynek Zdrowia/
Dzięki regeneracji cząsteczki ponadtlenku w efekcie terapii genowej można zapobiec zamieraniu komórek układu słuchowego...
Badania: nowoczesne leczenie łuszczycy zapobiega zawałom i udarom /Rynek Zdrowia/
Nowoczesna terapia stosowana w leczeniu łuszczycy łagodząc proces zapalny obniża ryzyko...
Na UŁ trwają badania nad opornością wielolekową /PAP/
Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego badają oporność wielolekową u pacjentów chorych na nowotwory...
Transplantacja nerki: komórki macierzyste dawcy zapobiegają odrzuceniu narządu? /Rynek Zdrowia/
Amerykańskim naukowcom udało się odstawić leki zapobiegające...
Naukowcy: zawał serca u kobiet rzadziej daje klasyczne objawy /Rynek Zdrowia/
U kobiet, zwłaszcza młodszych, zawałowi serca rzadziej towarzyszy rozległy ból w klatce piersiowej...
Naukowcy: raka można rozpoznać po oddechu /Rynek Zdrowia/
Naukowcy pracujący dla firmy technologicznej Metabolizm z USA skonstruowali urządzenie do testów...
Nauka: szczepionka przeciw HIV - wkrótce koniec badań na zwierzętach /Rynek Zdrowia/
Amerykańscy naukowcy z firmy VIRxSYS w Maryland są bliżej stworzenia szczepionki przeciwko...
Witamina D u kobiet w ciąży a ryzyko rozwoju cukrzycy typu I u dzieci /Rynek Zdrowia/
Według dotychczasowych badań uzupełnianie poziomu witaminy D w pierwszym roku życia dziecka...
Przyszła biolog z UJ bada uwarunkowania fizyczne łyżwiarzy figurowych /PAP/
Łyżwiarstwo figurowe wymaga rozpoczęcia treningu we wczesnym dzieciństwie...
Na Śląsku będą prowadzone badania nad stentami nowej generacji /PAP/
W placówkach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w woj. śląskim będą prowadzone badania nad stentami...
Nowej generacji skaner do badania serca uruchomiono w Warszawie /PAP/
Zaledwie w trzy minuty nowy aparat pozwala ocenić stan czynności serca u osób po zawale...
Gąbczaste rusztowanie do odbudowy kości opracowali uczeni z AGH /PAP/
Materiał, który pomoże w odbudowaniu ubytków kości, a potem zostanie wchłonięty...
Piersi mogą być bezpieczniejsze dzięki polskiemu testerowi Braster /PAP/
Unikalne zastosowanie termografii ciekłokrystalicznej do wczesnego wykrywania zmian chorobowych..
Polski program komputerowy monitoruje rozwój nowotworu /PAP/
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali program komputerowy...
10 największych wydarzeń w polskiej medycynie w 2011 roku /PAP/
Wszczepienie zastawki serca nowej generacji, testy na raka w postaci chipa DNA...
Kompozyt, który zastępuje ubytki kostne, badany u ludzi /PAP/
Rozpoczęły się badania zastosowania u ludzi kompozytu, który może zastąpić ubytki kostne...
Naukowcy z Nenckiego zbadali tajemnice pamięci krótkotrwałej /PAP/
W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego udało się doświadczalnie potwierdzić...
Naukowcy: oksygenaza hemowa może mieć znaczenie w różnicowaniu komórek macierzystych /PAP/
Oksygenaza hemowa (HO-1), enzym odpowiedzialny m.in. ...
W Krakowie otwarto Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków /PAP/
Ośrodek będzie się koncentrował na nowej dziedzinie farmakologii - farmakologii śródbłonka...
Psycholodzy z UJ chcą porównać odczuwanie różnych rodzajów bólu /PAP/
Odczuwanie różnych rodzajów bólu - m.in. bólu głowy, bólu wywołanego eksperymentalnie, bólu...
Nowej generacji polskie testy genetyczne na raka /PAP/
Od grudnia w Polsce będzie można skorzystać z nowej generacji testów genetycznych, pokazujących podatność danej osoby na raka...
Wydział Nauk Medycznych PAN najlepszym przyznał nagrody /PAP/
Badania nad regulacją funkcji nerek, nad biomarkerami w chorobach nowotworowych i nad chorobami...
Prof. Majewski o marketingu w projektach naukowych /PAP/
W innowacyjnych projektach inwestycyjnych w nauce, które - obok finansowania budżetowego, ze środków Narodowego Centrum...
Lek na endometriozę może zredukować liczbę operacji u kobiet /PAP/
Stosując nowy lek na endometriozę, bolesne schorzenie kobiece, będące częstą przyczyną niepłodności...
Sukces badań nad nowymi szczepionkami nie jest kwestią najbliższego czasu /Rynek Zdrowia/
Czy najnowsze badania zmierzające do opracowania długo oczekiwanych szczepionek dają podstawy...
CePT - Naukowcy zbroją się przeciwko chorobom cywilizacyjnym /PAP/
Na celowniku twórców Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) są choroby onkologiczne...
Implant łagodzi bóle kręgosłupa /PAP/
W Klinice Neuroortopedii i Neurologii Instytutu Reumatologii w Warszawie wykonano pierwsze w Polsce zabiegi stabilizacji stawu...
Innowacyjne technologie skracają drogę powstania leku /Rynek Aptek/
Proces badania substancji chemicznej pod względem jej potencjału leczniczego wymaga dokładnego...
Amerykanie przyspieszą prace nad nową szczepionką na gruźlicę /Rynek Aptek/
Instytut badania chorób zakaźnych IDRI ze Seattle otrzymał wsparcie finansowe od fundacji miliardera...
Pierwszy w Polsce przeszczep kości miednicy /PAP/
Pacjent, któremu przeszczepiono miednicę wrócił do pełnej sprawności fizycznej...
Polacy pracują nad lekiem generycznym obniżającym cholesterol /PAP/
Ulepszony sposób syntezy ezetimibu - związku, który wchodzi w skład leku obniżającego poziom cholesterolu...
W Krakowie powstanie nowoczesne stanowisko terapeutyczne gantry /PAP/
Nowoczesne stanowisko terapeutyczne gantry - umożliwiające precyzyjne prowadzenie radioterapii protonowe...
Prof. Majewski o Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii /PAP/
W drodze konsensusu wielu ośrodków badawczych powstaje Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CePT...
Wynalazek polskich naukowców ułatwi wykrycie choroby Parkinsona /PAP/
Dzięki wynalazkowi z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie będzie można łatwo i tanio wykrywać dopaminę, której niedobór jest oznaką ciężkich chorób układu nerwowego, np. Parkinsona...
Naukowcy: W 2012 r. spodziewany nowy lek w terapii agresywnej postaci raka piersi /PAP/
W najbliższych latach należy spodziewać się nowych leków do terapii nowotworów piersi. W 2012 r. prawdopodobnie zarejestrowana zostanie substancja przywracająca wrażliwość na leczenie jego agresywnej postaci - HER2-dodatniej...
Serce i mózg operowanego będą bezpieczniejsze dzięki urządzeniu z Zabrza /PAP/
Aparat, dzięki któremu anestezjolog będzie mógł łatwiej wspomagać pracę serca osoby operowanej, opracowali...
Za rok być może nowa, skuteczniejsza terapia raka płuca /PAP/
Jest szansa, że do końca 2012 roku zarejestrowana zostanie nowa, skuteczniejsza szczepionka na raka...
"Project HOPE" pomoże wcześniej wykrywać nowotwory u dzieci /PAP/
Fundacja Project HOPE będzie szkolić pielęgniarki i lekarzy rodzinnych, by poprawić wczesną wykrywalność...
Komórki macierzyste i terapia genowa w jednym /Rynek Aptek/
Naukowcom udało się połączyć dwa z budzących największe nadzieje osiągnięć medycyny, poddając terapii genowej komórki macierzyste...
Cukrzyca: niepewna przyszłość leków najnowszej generacji /Rynek Aptek/
W ostatnich latach analogi insuliny zyskały znaczną popularność. Jednak ich wyższa cena postawiła...
Naukowcy: suplementy diety mogą zwiększać ryzyko zgonu u starszych kobiet /Rynek Aptek/
Starsze kobiety, które zażywają suplementy diety, np. multiwitaminowe, z kwasem...
Eksperci: spirometria pomaga wcześnie wykryć śmiertelną chorobę /PAP/
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) prowadzi do inwalidztwa oddechowego i skraca życie o 10-15...
Konferencja nt. choroby Alzheimera: liczba chorych znacząco rośnie /PAP/
Liczba osób z demencją i chorobą Alzheimera będzie znacząco rosła; niezbędne jest m.in. wczesne...
Nobel z medycyny: jeden z laureatów - uhonorowany pośmiertnie /PAP/
Fundacja Noblowska zdecydowała w poniedziałek wieczorem, że Ralph Steinman - jeden z trzech...
Naukowcy opracowali antygen do szczepionki przeciw malarii /PAP/
Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen...
Rozpoczynamy VII edycję konkursu Popularyzator Nauki /PAP/
Rozpoczęła się VII edycja Konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka...